Co to jest polityka kredytowa – i jak zrobić dobrą?

17 lutego 2021
Category: Jaki Sposób

267 artykułów

Ostatnia aktualizacja: 17 września 2020 r. Opublikowano: 5 lutego 2013 r. Czas czytania: 4 minuty

Polityka kredytowa to kluczowy dokument dla każdej firmy, ale szczególnie w branży budowlanej z dużym obciążeniem kredytowym. Twoja firma powinna jasno przedstawić swoją filozofię dotyczącą rozszerzania warunków na klientów i windykacji zaległych rachunków. Jeśli nie ma planu, nie ma nadziei na przetrwanie.

Spis treści

Co to jest polityka kredytowa?

Mówiąc najprościej polityka kredytowa to zbiór wytycznych, które określają warunki kredytu i płatności dla klientów oraz jasno określają sposób postępowania w przypadku opóźnień w płatnościach.

Dobra polityka ma zwykle cztery rzeczy:

 1. Określ, którzy klienci mają przedłużony kredyt i są rozliczani
 2. Ustaw warunki płatności dla stron, którym udzielany jest kredytZdefiniuj limity, które zostaną ustawione na niespłaconych rachunkach kredytowychPrzedstaw kroki lub procedury stosowane w przypadku zaległych kontPo rozbiciu na części składowe określa, w jaki sposób firma ma awersję do ryzyka w stosunku do przedłużenia kredytu i innych polityk pieniężnych w odniesieniu do należności.

  Wiele firm rzadko udziela kredytu i wymaga płatności natychmiast po zakupie. W przypadku tego rodzaju działalności polityka kredytowa ma niski priorytet i nie bez powodu. Nie ma żadnego ryzyka związanego z udzieleniem kredytu, gdy firma nie prowadzi od początku praktyki udzielania kredytu.

  W przypadku większości innych rodzajów działalności, szczególnie tych związanych z branżą budowlaną, rozsądna polityka kredytowa powinna stanowić integralną część biznesplanu firmy, polityki pieniężnej i ogólnej strategii zarządzania ryzykiem.

  Dlaczego firmy budowlane potrzebują polityki kredytowej

  Branża budowlana słynie z powolnych lub częściowych płatności. Gdy Twoi klienci nie dokonują płatności na czas, zwiększa to koszty utrzymania i obciąża przepływ gotówki.

  Silna polityka kredytowa to jedno z wielu narzędzi, które firmy budowlane wykorzystują do przyspieszenia płatności, utrzymania dodatniego salda na rachunku bankowym, a nawet podejmowania większych projektów. Znacznie zmniejsza również ilość złych długów, które firma będzie musiała każdego roku odpisywać. Ale poza przepływem środków pieniężnych pomaga również w nawiązaniu silnych relacji biznesowych. Dzielenie się polityką biznesową pomaga wywrzeć profesjonalne wrażenie – zwłaszcza gdy dotrzymujesz słowa.

  Ustal oczekiwaniaOgromną częścią poprawy szybkości płatności jest ustalanie oczekiwań od samego początku. Dobra polityka kredytowa pozwala klientowi dokładnie wiedzieć, czego może się spodziewać, zwłaszcza gdy udostępniasz ją przed podpisaniem umowy o usługę budowlaną. Kiedy przesyłasz fakturę lub wniosek o płatność, klient wie, kiedy spodziewasz się zapłaty i co się stanie, jeśli nie dotrzyma terminu. Tworzy jasne i spójne podejście.

  Jeśli Twoja firma musi podjąć działania w celu windykacji, klient ma bardzo mało miejsca na wymówki. Wiedzieli, że zbliża się zastaw mechanika, ponieważ płatność w wysokości 20 000 dolarów była opóźniona o 30 dni. To było w twojej polisie czarno-białej.

  Buduj lepsze relacjePonieważ projekty budowlane są złożone i bardzo zmienne, wykonawcy i właściciele nieruchomości cenią spójność i niezawodność. Dotyczy to zarówno jakości pracy, jak i praktyk biznesowych back-office. Generalny wykonawca lubi współpracować z podwykonawcami i dostawcami, którzy dotrzymują obietnic. Za każdym razem wiedzą, czego się od nich spodziewać.

  Polityka kredytowa jest w rzeczywistości niezwykle pomocnym narzędziem komunikacji. A lepsza komunikacja jest kluczem do budowania silnych relacji z klientami w budownictwie.

  Podejmowanie decyzji o polityce kredytowej

  Kiedy już zdecydowałeś się sformalizować swoją politykę kredytową, niezależnie od tego, czy wiąże się to z utworzeniem takiej polityki od podstaw, czy złożeniem jej z elementów, które firma już posiada, pytanie brzmi: jak mogę uczynić moją politykę kredytową dobrą?

  Ostatecznym celem wszystkich polityk kredytowych jest maksymalizacja przychodów / działalności firmy przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka związanego z udzielaniem kredytu. Polisy kredytowe na ogół nie są produktami gotowymi ani gotowymi do kupienia.

  Czynniki do rozważeniaChociaż prawdą jest, że ostatecznym celem wszystkich polityk kredytowych jest maksymalizacja przychodów firmy przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka generowanego przez przedłużenie kredytu – sposoby osiągnięcia tego celu mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak:

  • Wielkość firmy
  • Specyficzny przepływ gotówki firmyBranża, której częścią jest biznesOgólny klimat gospodarczyW zależności od odsetka sprzedaży kredytowej istnieje silny związek pomiędzy restrykcyjnością polityki kredytowej a wielkością sprzedaży. Oczywiście, im łatwiej jest otrzymać kredyt, tym więcej klientów jest w stanie dokonać zakupów, a sprzedaż rośnie.

   Jednakże, jak widzieliśmy ostatnio wystarczająco dużo zbyt łatwe uzyskanie kredytu może skutkować większą liczbą przypadków niespłacenia, ponieważ więcej klientów nie wywiązuje się ze zobowiązań. Oczywiście należy znaleźć równowagę między bardzo restrykcyjnymi a bardzo łagodnymi warunkami kredytu.

   Jak wskazano w powyższej definicji, polityka kredytowa określa warunki kredytu, limity kredytowe, rodzaj klienta, któremu zostanie udzielony kredyt oraz zasady postępowania w przypadku opóźnionych płatności i zaległych rachunków.

   Strategia zastawu i powiadomieniaNa szczęście dla stron z branży budowlanej posiadanie dobrej strategii zastawu i zarządzania powiadomieniami może umożliwić firmom z branży prowadzenie łagodniejszej polityki kredytowej bez tak wielkiego zmartwienia jak ślepe przedłużenie kredytu.

   Przepisy dotyczące zastawu mechaników, zasady roszczeń z tytułu obligacji i odpowiednie wymagania dotyczące powiadomień zapewniają firmom budowlanym ochronę poza bramą podczas sporządzania polisy.

   Zasady te zmieniają udzielenie kredytu w dług zabezpieczony poprzez powiązanie długu z ulepszaną nieruchomością (lub obligacją zabezpieczającą pracę). Zwiększa to odpowiedzialność większej liczby stron za spłatę tego długu. Może to radykalnie zmniejszyć szanse na brak zapłaty.

   Jak napisać politykę kredytową dla budownictwa

   Ponieważ rozsądna polityka kredytowa nie jest propozycją uniwersalną, musi być dostosowana do indywidualnego biznesu. Niemniej jednak, zaczynając tworzyć politykę swojej organizacji, warto przejrzeć i zacząć od kompleksowego i fachowo napisanego wzoru polityki kredytowej.

   Pobierz przykładową politykę kredytową

   Pobierz bezpłatną przykładową politykę kredytową dla firm budowlanych.

   Aby opracować politykę, która będzie pasowała do celów Twojej firmy, musisz najpierw przeanalizować i zrozumieć, w jaki sposób przedłużenie kredytu wiąże się z celami finansowymi Twojej indywidualnej firmy. Może to nie wystarczyć, jeśli chodzi o zrozumienie finansowego zaangażowania związanego z udzielaniem kredytu.

   Na przykład firma, w której 100% udzielonego kredytu stanowi dług zabezpieczony, znajduje się w zupełnie innej sytuacji niż firma, która udziela kredytu na zasadzie niezabezpieczonej.

   Sekcje do uwzględnieniaW każdym przypadku i bez względu na to, jak restrykcyjna lub łagodna jest Twoja polityka kredytowa, istnieją pewne sekcje, które należy ocenić i uwzględnić w zasadach.

   Są to następujące (ale nie ograniczają się do):

   • Cele udzielenia kredytu
   • Warunki każdej sprzedaży na kredytTwoje procedury rozliczenioweProces składania wniosków kredytowychZasady i procedury dotyczące kont przeterminowanychW obecnym kształcie tworzenie polityki kredytowej jest przedsięwzięciem indywidualnym i jest bardziej sztuką niż zestawem reguł, których należy przestrzegać na ślepo. Skuteczna polityka jest bezpośrednio powiązana z celami Twojej firmy i wielkością ryzyka, które Twoja firma może ponieść.

    Mała firma może funkcjonować z „polityką kredytową prowadzoną wyłącznie w głowie kilku lub nawet jednej osoby. Ale posiadanie pisemnej polityki zapewnia mniej subiektywności i usprawnia decyzje kredytowe.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy