Co to jest pismo o działaniu niepożądanym?

17 lutego 2021

Do 20 kwietnia 2021 roku Experian, TransUnion i Equifax będą oferować wszystkim konsumentom w USA bezpłatne cotygodniowe raporty kredytowe za pośrednictwem AnnualCreditReport.com, aby pomóc Ci chronić swoje zdrowie finansowe podczas nagłych i bezprecedensowych trudności spowodowanych przez COVID-19.

W tym artykule:
 • Co zawiera list z działaniami niepożądanymi?
 • Dlaczego otrzymałem zawiadomienie o działaniu niepożądanym?Kolejne kroki po otrzymaniu zawiadomienia o działaniu niepożądanymJak poprawić zdolność kredytową i zmniejszyć ryzyko zaprzeczenia w przyszłościUnikaj ponownego składania wniosków, dopóki nie będziesz w stanie ocenić sytuacjiOdrzucenie czegoś z powodu kredytu może być frustrującym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli od tego zależy Twoja sytuacja finansowa. Jeśli odmówiono Ci kredytu, pożyczki, pracy lub nawet ubezpieczenia z powodu czegoś w raporcie kredytowym, otrzymasz pismo z działaniem negatywnym wyjaśniające dlaczego.

  Niniejsze pismo, wymagane przez ustawę o rzetelnej sprawozdawczości kredytowej i ustawę o równych możliwościach kredytowych, zawiera informacje o powodach odmowy, kilka pomocnych zasobów oraz wyobrażenie o tym, co możesz zrobić, aby poprawić swoją sytuację kredytową.

  Co zawiera list z działaniami niepożądanymi?

  Zgodnie z prawem federalnym zawiadomienie o działaniach niepożądanych można złożyć ustnie, elektronicznie lub na piśmie. W wielu przypadkach możesz spodziewać się otrzymania listu pocztą w ciągu siedmiu do 10 dni roboczych od odrzucenia.

  Niezależnie od tego, w jaki sposób firma przekazuje powiadomienie, wymagane jest jednak podanie następujących informacji:

  • Twoja ocena kredytowa, jeśli została wykorzystana do podjęcia decyzji, wraz z datą utworzenia wyniku i zakresem możliwych ocen kredytowych na podstawie modelu użytego do wygenerowania wyniku.
  • Nazwa, adres i numer telefonu agencji informacji kredytowej (Experian, TransUnion lub Equifax), która dostarczyła raport kredytowy wykorzystany w decyzji.Powody odmowy (może być do pięciu).Powiadomienie o prawie do bezpłatnej kopii raportu kredytowego w ciągu 60 dni od biura informacji kredytowej oraz o tym, jak ją otrzymać.Powiadomienie o Twoim prawie do zakwestionowania dokładności lub kompletności wszelkich informacji dostarczonych przez agencję informacji kredytowej.Dzięki tym informacjom zrozumiesz nie tylko stan Twojej historii kredytowej, ale także obszary Twojego pliku kredytowego, którymi należy się zająć.

   Dlaczego otrzymałem zawiadomienie o działaniu niepożądanym?

   Istnieje kilka powodów, dla których możesz odmówić kredytu. Chociaż niektóre z nich nie są związane z twoim raportem kredytowym – na przykład niespełnianie wymagań dotyczących minimalnego dochodu lub wieku lub niekompletnego wniosku – nie otrzymasz powiadomienia o działaniu negatywnym, chyba że odmowa była spowodowana informacjami w raporcie kredytowym.

   Potencjalne przyczyny to:

   • Zdolność kredytowa nie spełnia minimalnych wymagań kredytodawcy
   • Zbyt duże zadłużenie w stosunku do Twoich dochodówZa mało historii kredytowejOpóźnione płatnościZbyt wiele niedawnych wniosków kredytowychWysoki wskaźnik wykorzystania kredytuZbyt duży kredyt u pożyczkodawcyUpadłość, krótka sprzedaż lub wykluczenieKonta obciążeniowe lub inkasaFirmy muszą wymienić cztery kluczowe czynniki, które negatywnie wpływają na zdolność kredytową. Jeśli jednym z kluczowych czynników jest liczba trudnych zapytań w raporcie kredytowym, muszą to również wymienić.

    Kolejne kroki po otrzymaniu zawiadomienia o działaniu niepożądanym

    Pismo z działaniem negatywnym może zawierać ogólne informacje o tym, dlaczego odmówiono Ci kredytu, ale dobrym pomysłem jest sprawdzenie przynajmniej jednego raportu kredytowego, aby uzyskać pełną historię Twojej zdolności kredytowej.

    Chociaż agencje informacji kredytowej nie biorą udziału w podejmowaniu decyzji kredytowych, otrzymasz informacje o biurze, które dostarczyło plik kredytowy używany do oceny Twojego kredytu. Pismo o działaniu negatywnym będzie również wyjaśniało Twoje prawo do otrzymania bezpłatnej kopii raportu kredytowego od wszystkich trzech głównych biur kredytowych w ciągu 60 dni od otrzymania powiadomienia. Dodatkowo, możesz zarejestrować się, aby raz w miesiącu bezpłatnie przeglądać swój raport kredytowy Experian i otrzymywać bezpłatną kopię raportu z każdego biura co 12 miesięcy za pośrednictwem AnnualCreditReport.com.

    Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie swojej zdolności kredytowej, która może się nieco różnić od tej wymienionej w piśmie o działaniu przeciwnym. Dzieje się tak, ponieważ istnieje kilka różnych modeli oceniania, a niektóre informacje mogą się różnić w zależności od biura informacji kredytowej.

    To powiedziawszy, główne czynniki wpływające na wynik FICO ® Score ☉ to:

    • Historia płatności
    • Kwoty należneDługość historii kredytowejMix kredytówNowy kredytSprawdzając swoją zdolność kredytową i zgłaszając, poszukaj informacji, które mogą być niedokładne lub nawet fałszywe. Będziesz mieć możliwość zakwestionowania tych informacji bezpośrednio z agencjami kredytowymi online, telefonicznie lub pocztą.

     Po przesłaniu sporu biuro informacji kredytowej będzie pracować nad rozwiązaniem problemu, w tym zebrać informacje od wierzyciela, który dostarczył informacje. Po zakończeniu dochodzenia, co zwykle następuje w ciągu 30 dni, może wydarzyć się jedna z trzech rzeczy:

     • Niedokładne informacje zostaną poprawione.
     • Niedokładne lub fałszywe informacje zostaną zaktualizowane lub usunięte.Informacje zostaną zweryfikowane jako dokładne i pozostaną w Twoim raporcie.Jak poprawić zdolność kredytową i zmniejszyć ryzyko zaprzeczenia w przyszłości

      Jeśli Twój wniosek o kredyt został odrzucony z konkretnego powodu, zwróć uwagę na ten czynnik w przyszłości i pamiętaj o naprawieniu go przed ponownym złożeniem wniosku. Odmowy na podstawie Twojej oceny kredytowej lub braku historii kredytowej można rozwiązać, jeśli pracujesz nad budowaniem swojej oceny kredytowej.

      Ten proces może zająć trochę czasu, ale może zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie kredytu w przyszłości. Upewnij się, że:

      • Płać rachunki na czas. Jeśli zalegasz z płatnościami, postaraj się jak najszybciej uzyskać aktualne informacje. Następnie postaw sobie za cel płacenie na czas co miesiąc. Chociaż nie można usunąć negatywnego wpływu przeterminowanych płatności, pozytywna historia płatności w przyszłości może pomóc zmniejszyć żądło.
      • Spłać karty kredytowe. To, ile jesteś winien, jest ważnym czynnikiem wpływającym na Twoją zdolność kredytową, zwłaszcza w przypadku kart kredytowych. Niektórzy eksperci zalecają utrzymywanie salda karty poniżej 30% dostępnego kredytu, ale im niższe, tym lepiej. Unikaj niepotrzebnych wniosków kredytowych. Zapytania kredytowe same w sobie nie mają znaczącego wpływu na Twoją zdolność kredytową, ale jeśli wielokrotnie ubiegasz się o kredyt w krótkim okresie, może to mieć efekt kumulacji. Dlatego staraj się unikać ubiegania się o kredyt, chyba że absolutnie go potrzebujesz. Uzyskaj kredyt na płatności za media i telefon. Jeśli terminowo dokonujesz płatności za media i telefon, Experian Boost pozwoli Ci dodać te informacje do pliku kredytowego i czerpać korzyści z Twojej oceny kredytowej. Po prostu połącz swoje konta bankowe i zidentyfikuj płatności, które chcesz dodać do pliku kredytowego Experian, a natychmiast zobaczysz zaktualizowany wynik FICO ®.Pamiętaj też, że chociaż ważne jest, aby pracować nad poprawą kredytu, niekoniecznie oznacza to, że w międzyczasie nie możesz uzyskać kredytu.

       Jest kilku pożyczkodawców, którzy specjalizują się w pracy z osobami z mniejszym kredytem. Chociaż ich stopy procentowe i inne funkcje mogą nie być tak korzystne jak w przypadku głównych pożyczkodawców, nadal mogą być w stanie uzyskać potrzebny kredyt. Rozważ te opcje tylko wtedy, gdy absolutnie potrzebujesz kredytu teraz i nie możesz się doczekać pracy nad swoją sytuacją kredytową.

       Jeśli jednak masz trochę czasu, aby poprawić swoją zdolność kredytową, skup się na tym teraz, a na dłuższą metę może to zaoszczędzić dużo pieniędzy.

       Unikaj ponownego składania wniosków, dopóki nie będziesz w stanie ocenić sytuacji

       Odmowa kredytu może wydawać się osobistym atakiem i możesz ulec pokusie, aby natychmiast złożyć wniosek ponownie u innego pożyczkodawcy. Dopóki jednak nie dowiesz się, dlaczego odmówiono ci, możesz ponownie otrzymać odmowę i dodać niepotrzebne twarde zapytanie do raportu kredytowego.

       Jeśli więc nie potrzebujesz natychmiast kredytu, poczekaj, aż otrzymasz pocztą list z działaniem negatywnym, abyś zrozumiał sytuację i wiedział, jakie kroki należy podjąć, aby zmniejszyć ryzyko ponownej odmowy w przyszłości.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy