Co to jest okres amortyzacji?

17 lutego 2021
Category: Sobie Pozwolić

Definicja okresu amortyzacji

Okres amortyzacji odnosi się do czasu, jaki zajmie spłacenie całości kredytu hipotecznego. Ponieważ kredytodawcy hipoteczni pobierają odsetki od kredytów hipotecznych, im dłużej trwa spłata kredytu, tym więcej płaci się odsetek. Wraz z ustaloną stopą procentową okres amortyzacji służy do wyliczenia miesięcznej raty kredytu hipotecznego.

Część każdej miesięcznej raty zostanie przeznaczona na spłatę odsetek narosłych od daty ostatniej spłaty kredytu hipotecznego, a pozostała część zostanie przeznaczona na zmniejszenie kwoty kredytu hipotecznego. Wraz ze zmniejszaniem się kwoty głównej kredytu hipotecznego naliczane są mniejsze odsetki, a do kwoty głównej naliczane jest więcej, a w trakcie okresu amortyzacji saldo kredytu hipotecznego jest zmniejszane do zera.

Krótszy okres amortyzacji to mniejsze odsetki płacone przez cały okres trwania kredytu!

Przykład

Pan McGillicuddy ma hipotekę w wysokości 200 000 USD z oprocentowaniem 5% i wypłatę 1067,38 USD. Gdyby co miesiąc spłacano 1067,38 USD przez cały okres spłaty kredytu hipotecznego, spłata kredytu zajęłaby 360 miesięcy lub 30 lat. Okres 360 miesięcy nazywany jest okresem amortyzacji.

Okres amortyzacji nie należy mylić z terminem hipotecznych. W Kanadzie okres spłaty kredytu hipotecznego jest zwykle znacznie krótszy niż okres amortyzacji , często 3-5 lat lub mniej, w zależności od tego, jaki okres kredytu hipotecznego wybierze kredytodawca. Okres amortyzacji jest znacznie dłuższy, ponieważ służy do wyliczenia miesięcznej raty kredytu hipotecznego, a niewielu kupujących może sobie pozwolić na spłatę kredytu hipotecznego w ciągu 3-5 lat.

Na przykład w powyższym przykładzie, jeśli okres amortyzacji wynosi tylko 3-5 lat, aby dopasować się do okresu spłaty kredytu hipotecznego, miesięczna rata wyniesie 5 989,57 USD. Niewielu było stać na taką płatność. W związku z tym okres amortyzacji stosowany do wyliczenia rozsądnej miesięcznej spłaty wynosi zwykle 25–30 lat, chociaż można wybrać niższą amortyzację.

Korzyści wynikające ze znajomości okresu amortyzacji

Z reguły im krótszy okres amortyzacji użyty do obliczenia miesięcznej raty, tym wyższa będzie rata i tym mniejsze odsetki zapłacisz w dłuższej perspektywie.

Przykład

Korzystając z tej samej kwoty kredytu i oprocentowania powyżej, możesz zobaczyć, jak 30-letni okres amortyzacji zapłaci znacznie wyższe odsetki w okresie spłaty:

  • 200 000 $ kwota 30-letnia amortyzacja 1067,38 $ płatność 184 257,99 $ łącznie zapłaconych odsetek
  • 200 000 $ kwota 25-letnia amortyzacja 1163,21 $ płatność 148 962,87 $ całość zapłaconych odsetek


Zmiana w stosunku do okresu amortyzacji trwającego zaledwie 5 lat spowoduje, że 35 295,12 USD pomniejszone o zapłacone odsetki. Niektórzy pożyczkobiorcy będą woleli mieć niższą miesięczną spłatę, inni będą woleli spłacać większą część kwoty głównej kredytu hipotecznego i mieć niższą ostateczną spłatę.

W First Foundation nasi licencjonowani brokerzy kredytów hipotecznych pomogą Ci wybrać okres amortyzacji który najlepiej pasuje do Twojego ogólnego planu finansowego. Ponadto możemy przedstawić różne scenariusze, aby zademonstrować oszczędności, jakie dodatkowe płatności mogą przynieść przez cały okres trwania kredytu hipotecznego.

Powiązane definicje

  • Kredyt hipoteczny o zmiennej stopie procentowej
  • Kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu
  • Amortyzacja kredytu hipotecznego
  • Harmonogram amortyzacji


powiązane linki

  • Pierwsze kalkulatory hipoteczne fundacji

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o okresie amortyzacji, skontaktuj się z nami już dziś!

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy