Co to jest biuro kredytowe?

17 lutego 2021
Category: Historia Kredytowa

Czas czytania: 3 minuty

Najważniejsze:

 • Trzy ogólnopolskie biura kredytowe nie podejmują decyzji kredytowych
 • Biura kredytowe otrzymują informacje od pożyczkodawców i wierzycieliRegularne przeglądanie raportów kredytowych jest ważne, aby upewnić się, że informacje są dokładne i kompletneNajprostsza odpowiedź jest taka, że ​​biura informacji kredytowej, podobnie jak Equifax, zbierają dane. Biura informacji kredytowej, znane również jako agencje informacji kredytowej, robią dwie rzeczy:

  1. Tworzymy Twoją historię kredytową w oparciu o Twoje konta kredytowe, używając Twojego numeru PESEL lub innych informacji identyfikacyjnych.

  2. Udostępniamy informacje kredytowe w formie raportów kredytowych pożyczkodawcom i wierzycielom, aby pomóc im określić Twoją zdolność kredytową. Dostarczamy również raporty kredytowe, abyś mógł lepiej zrozumieć swoją sytuację kredytową. Twoja historia kredytowa, w tym takie czynniki, jak historia płatności i należne kwoty, są wykorzystywane wraz z innymi czynnikami do obliczania wyników kredytowych.

  Czy trzy ogólnopolskie biura kredytowe podejmują decyzje kredytowe?

  Częstym błędem dotyczącym trzech ogólnokrajowych biur kredytowych (Equifax, Experian i TransUnion) jest to, że podejmują one decyzje kredytowe. Biura kredytowe dostarczają niektórych informacji, z których korzystają kredytodawcy i pożyczkodawcy, aby pomóc im w podejmowaniu ważnych decyzji kredytowych. Podczas gdy biura informacji kredytowej zbierają informacje kredytowe w celu udostępnienia ich określonym stronom trzecim, decyzja o odmowie lub zatwierdzeniu kredytu należy ostatecznie do pożyczkodawcy lub wierzyciela. Każdy pożyczkodawca i wierzyciel może mieć własne kryteria.

  Skąd biura informacji kredytowej uzyskują informacje?

  Biura informacji kredytowej korzystają z różnych źródeł do zbierania informacji i nie wszystkie strony trzecie zgłaszają się do trzech głównych biur informacji kredytowej. Oznacza to, że każdy z raportów kredytowych może zawierać inne informacje. Wierzyciele na bieżąco informują biura kredytowe o stanie Twojego konta i historii płatności – dwóch czynnikach wpływających na Twoje wyniki kredytowe.

  Mówiąc o punktacji kredytowej, istnieje wiele różnych modeli oceny zdolności kredytowej stosowanych przez biura informacji kredytowej i inne podmioty. W rezultacie twoja ocena kredytowa może się różnić w trzech ogólnokrajowych biurach kredytowych – nawet jeśli wszyscy twoi wierzyciele zgłaszają się do wszystkich trzech. Chociaż wielu to robi, niektórzy wierzyciele mogą zgłosić się tylko do dwóch, jednego lub żadnego.

  Jakie rodzaje informacji znajdują się w raportach kredytowych?

  Biura informacji kredytowej zbierają następujące rodzaje informacji:

  • Informacje o rachunku kredytowym, w tym historia płatności, saldo rachunku, data otwarcia rachunku, data ostatniej czynności, wysoki stan konta i limit kredytowy w rachunku
  • WindykacjaUpadłościNależy pamiętać, że niektóre firmy mogą wziąć pod uwagę te i inne czynniki podczas oceny wniosku o kredyt.

   Dlaczego każde z trzech krajowych biur informacji kredytowej jest zobowiązane do dostarczenia bezpłatnej kopii raportu kredytowego?

   Zgodnie z ustawą o uczciwych i dokładnych transakcjach kredytowych (FACT) masz prawo do jednego bezpłatnego raportu kredytowego każdego roku z każdego z trzech ogólnokrajowych biur kredytowych. Możesz otrzymać te bezpłatne raporty kredytowe, odwiedzając www.annualcreditreport.com. Możesz także utworzyć konto myEquifax, aby co roku otrzymywać sześć bezpłatnych raportów kredytowych Equifax. Ponadto możesz kliknąć „Uzyskaj moją bezpłatną ocenę kredytową na pulpicie nawigacyjnym myEquifax, aby zarejestrować się w programie Equifax Core Credit , aby otrzymać bezpłatny miesięczny raport kredytowy Equifax i bezpłatny miesięczny wynik kredytowy VantageScore® 3.0 na podstawie danych Equifax. VantageScore to jeden z wielu rodzajów ocen kredytowych.

   Biura kredytowe są również zobowiązane do dostarczenia dodatkowego bezpłatnego raportu kredytowego w następujących przypadkach:

   • Odmówiono Ci kredytu lub korzyści w wyniku informacji w raporcie kredytowym w ciągu ostatnich 60 dni
   • Jesteś bezrobotny i szukasz pracyJesteś na pomocy publicznejJesteś ofiarą kradzieży tożsamościDlaczego ważne jest, aby kwestionować niedokładne lub niekompletne informacje w raportach kredytowych?

    Regularne przeglądanie raportów kredytowych jest ważne z wielu powodów, w tym w celu zapewnienia dokładności informacji. Informacje, które są niedokładne lub niekompletne, mogą nie tylko wpłynąć na Twoje wyniki kredytowe, ale mogą być oznaką potencjalnej kradzieży tożsamości.

    Jeśli znajdziesz informacje w swoich raportach kredytowych, które uważasz za niedokładne lub niekompletne i są one związane z kontem, rozważ skontaktowanie się z pożyczkodawcą lub wierzycielem, z którym konto jest powiązane. Ponadto możesz wnieść spór do ogólnokrajowego biura informacji kredytowej, które dostarczyło raport kredytowy, w którym wymienione są informacje. Jeśli znajdziesz informacje, które Twoim zdaniem są niedokładne lub niekompletne w jednym raporcie kredytowym, możesz sprawdzić raporty kredytowe z dwóch pozostałych biur. W Equifax możesz utworzyć konto myEquifax, aby złożyć spór. Odwiedź naszą stronę dotyczącą sporów, aby poznać inne sposoby przesyłania sporów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy