Co to jest adres Bitcoin, dlaczego jest ważny i jak uzyskać adres BTC?

17 lutego 2021
Category: Będziesz Mieć

Uwaga: adres Bitcoin i adres BTC odnoszą się do tego samego. BTC to tylko symbol giełdowy Bitcoin. Istnieje również inny symbol zwany XBT, który również odnosi się do Bitcoin. Tutaj możesz dowiedzieć się o symbolu giełdowym i różnicy między XBT a BTC.

Minęło ponad 10 lat odkąd powstał Bitcoin. Od tego czasu wiele się wydarzyło z technologią blockchain i ekosystemem kryptowalut. W tej przestrzeni pojawiają się niesamowite postępy i bardziej ekscytujące innowacje. Ale czy osiągnął powszechną akceptację? Jeszcze nie, powoli, ale pewnie. Każdego roku wiele nowych osób wchodzi w tę przestrzeń i chcą zacząć korzystać z Bitcoin. Problem w tym, że wielu użytkownikom trudno jest zrozumieć, co to jest lub jak działa.

Właściwie rozpoczęcie korzystania z Bitcoin nie jest wcale takie skomplikowane. Nie musisz rozumieć technologii stojącej za Bitcoinem, aby z niego korzystać. Wszystko, co musisz zrobić, to pobrać portfel Bitcoin i wygenerować adres Bitcoin. Następnie możesz bezproblemowo kupować Bitcoiny, odbierać, wysyłać, przechowywać i używać BTC. Ostatecznie, aby zacząć korzystać z Bitcoin, najpierw potrzebujesz adresu Bitcoin. W tym przewodniku dla początkujących wyjaśnimy, czym jest adres Bitcoin i jak uzyskać publiczny adres Bitcoin, aby bezpiecznie odbierać, wysyłać i przechowywać Bitcoin (BTC).

Ale zanim to przejdziemy, oto kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o Bitcoinie, aby bezpiecznie go używać i uniknąć niektórych typowych pułapek.

Bitcoin i jego wykorzystanieBitcoin to cyfrowa waluta i globalny system pieniężny, który jest dostępny dla każdego. Umożliwia każdemu łatwe wysyłanie i otrzymywanie pieniędzy bez zaufanego organu centralnego. Możesz przekazać dowolną kwotę dowolnej wartości w dowolnym czasie i miejscu na świecie.

Wielu sprzedawców internetowych akceptuje Bitcoiny. Możesz używać swojego Bitcoina do robienia zakupów online, a jeśli jesteś sprzedawcą, możesz zaakceptować Bitcoin jako płatność za swoje towary i usługi.

Dzięki Bitcoin tylko Ty kontrolujesz własne pieniądze i nie ma strony trzeciej, takiej jak Bank lub PayPal, zaangażowanej w transakcję.

Kont Bitcoin nie może zostać zamrożone, płatności nie mogą zostać zablokowane, transakcje nie mogą zostać cofnięte i nie można podrobić Bitcoin. Ale pamiętaj, że Bitcoin nie jest anonimowy. Wszystkie transakcje są dostępne publicznie i są trwale przechowywane w łańcuchu bloków Bitcoin. Każdy może zobaczyć transakcję i saldo dowolnego adresu Bitcoin. Ale trudno powiedzieć, kto jest właścicielem danego adresu Bitcoin.

W porządku! Jaki jest teraz adres Bitcoin i dlaczego jest ważny?

Co to jest adres Bitcoin?

Adres Bitcoin, adres publiczny lub po prostu adres to unikalny identyfikator, który służy jako lokalizacja, do której można wysyłać Bitcoiny. Czasami jest również nazywany adresem odbiorczym i stanowi źródło i miejsce docelowe płatności Bitcoin. Możesz udostępnić swój adres BTC innym osobom i poprosić ich o wysłanie Bitcoin na Twój adres. Jest podobny do numeru konta bankowego, którego używasz do otrzymywania, wysyłania i zarządzania pieniędzmi.

Każdy adres Bitcoin jest unikalny. Składa się z 26 – 35 znaków alfanumerycznych, a adres zwykle zaczyna się od 1 lub 3.

Formaty adresów BTCNie musisz wchodzić w szczegóły techniczne, ale oto przykład formatu adresu Bitcoin:

 • Adres skrótu klucza Pay-to-Pub (P2PKH), który zaczyna się od cyfry 1: 125o9STtwEbefC9FZAcCn8fR1QMKGtwd2U

  • Adres Pay to Scrypt Hash (P2SH), który zaczyna się od cyfry 3: 3GUHMnx47raxdKGyAvgQGHUYH8h1xhFA1P

   Oprócz tych dwóch istnieje jeszcze jeden format adresu Bitcoin zwany typem Bech32. Jest to format adresu SegWit i jest również znany jako „adresy bc1, ponieważ ten typ adresu zaczyna się od bc1.

   bc1qar0srrr7xfkvy5l643lydnw9re59gtzzwf5mdq


   Uwaga: niewiele usług online i oprogramowania portfela nie obsługuje jeszcze formatu adresu bc1. Obecnie najczęściej używane są formaty adresów P2PKH i P2SH. Nie myl również powyższych formatów adresów z innymi altcoinami, jak na przykład BCH (Bitcoin Cash). Wszystkie powyższe trzy formaty adresów to po prostu różne wersje adresu Bitcoin. Możesz używać dowolnego formatu adresu do wysyłania i odbierania Bitcoinów.

   Okej, teraz, gdy już trochę zrozumiałeś Bitcoin i jego znaczenie, zobaczmy, jak i gdzie uzyskać adres Bitcoin.

   Jak stworzyć adres Bitcoin?

   Istnieje wiele sposobów uzyskania adresu Bitcoin. Tutaj wyjaśnimy najłatwiejszy i najbezpieczniejszy sposób jego tworzenia. Ale zanim pokażemy, jak go uzyskać, musisz wiedzieć o kluczach prywatnych.

   Klucze publiczne i prywatneKażdy adres BTC jest niepowtarzalny, a każdy adres zawiera ważne informacje kryptograficzne zwane kluczami.

   Adres, do którego się tu odnosimy, jest kluczem publicznym. Jest podobny do Twojego numeru konta bankowego i możesz go udostępnić każdemu, aby otrzymać Bitcoin. Drugi to klucz prywatny (adres prywatny) i jest powiązany z kluczem publicznym, ale nie jest identyczny (asymetryczny). Jest podobne do hasła do konta bankowego i pozwala kontrolować Twoje Bitcoiny. Klucz prywatny określa własność Bitcoin i dlatego powinien być utrzymywany w tajemnicy.

   Jeśli chcesz, aby ktoś wysłał Ci Bitcoin, wystarczy, że podasz swój adres Bitcoin (klucz / adres publiczny). Aby jednak wydać Bitcoiny z tego adresu, musisz udowodnić sieci, że jesteś właścicielem klucza prywatnego powiązanego adresu publicznego. Mam nadzieję, że to wyjaśnia. Teraz, gdy zrozumiałeś znaczenie kluczy prywatnych, potrzebujesz tylko portfela Bitcoin, który zapewnia pełną kontrolę nad kluczami prywatnymi.

   Portfel BitcoinAby otrzymywać, wysyłać i przechowywać Bitcoiny, potrzebujesz adresu Bitcoin. Ale aby zarządzać adresem, potrzebujesz w zasadzie portfela Bitcoin. Portfel to oprogramowanie, które zapewnia wygodny sposób na śledzenie wszystkich kluczy publicznych i prywatnych. Podobnie jak twój prawdziwy portfel zawiera kilka banknotów, kart kredytowych i debetowych; Twój portfel Bitcoin zawiera zbiór adresów Bitcoin.

   Każdy użytkownik może wygenerować adres Bitcoin bez żadnych kosztów. Ponieważ adresy Bitcoin są pseudoanonimowe, każdy może utworzyć dowolną liczbę adresów. Portfel zawiera wszystkie adresy i klucze w wygodnym miejscu.

   Dostępny jest portfel stacjonarny, portfel mobilny, portfel sprzętowy i portfel internetowy. Wszystkie te programy do obsługi portfela zadbają o wygenerowanie adresu dla Ciebie. Nie jest to jeden adres, ale zapewniają wygodny sposób tworzenia i utrzymywania dowolnej liczby adresów.

   Teraz pytanie brzmi, jakiego rodzaju portfela użyć? Zależy to od kilku czynników.

   Portfel papierowyChcesz szybko uzyskać adres Bitcoin? Nie szukaj dalej niż portfel papierowy. Jest to najłatwiejszy sposób na uzyskanie adresu Bitcoin w kilka sekund.

   Udaj się na https://www.bitaddress.org/ i postępuj zgodnie z instrukcjami na stronie, aby wygenerować adres Bitcoin. Jest to generator portfeli Bitcoin typu open source JavaScript po stronie klienta. Tutaj możesz utworzyć pojedynczy portfel lub portfel zbiorczy. Usługa szybko wygeneruje adres BTC i powiązane klucze prywatne. Pamiętaj, aby skopiować oba i nigdy nie ujawniać swoich kluczy prywatnych nikomu, kto zapewni dostęp do adresu publicznego.

   Portfele papierowe są portfelami offline i udowodniono, że są najbezpieczniejszym sposobem przechowywania bitcoinów. Ale używaj go tylko wtedy, gdy rozumiesz i wiesz, jak chronić swoje klucze prywatne.

   Portfel sprzętowyCzy chcesz kupić Bitcoin i utrzymać go na dłuższą metę? Następnie wybierz portfel sprzętowy.

   Istnieje wiele różnych rodzajów portfeli sprzętowych, ale wolimy Ledger, który jest najbardziej zaufanym portfelem sprzętowym do kryptowalut. To jest urządzenie fizyczne i wygląda podobnie do dysku flash USB. Jeśli szukasz stałego miejsca do przechowywania bitcoinów, jest to najlepsza opcja.

   Wkrótce stworzymy przewodnik dla początkujących, wyjaśniający, jak skonfigurować i używać portfela sprzętowego.

   Portfel biurkowyJeśli wolisz zarządzać swoimi Bitcoinami z komputera, wybierz portfel stacjonarny. Istnieje wiele różnych typów portfeli na komputery stacjonarne do zarządzania Bitcoinami. Ale najczęściej używanym typem portfela jest rdzeń Bitcoin, który jest oficjalnym portfelem Bitcoin. Następnie pojawia się electrum, czyli lekki portfel biurkowy.

   Oprócz powyższego zalecamy również przeczytanie przewodnika dla początkujących portfela podstawowego. Wyjaśnia, jak wysyłać, odbierać, tworzyć kopie zapasowe i szyfrować portfel.

   Ale zanim pobierzesz i użyjesz portfela podstawowego, zwróć uwagę, że ten typ portfela jest zbyt ciężki. Zużywa ogromną ilość miejsca na dysku, a także dużą przepustowość łącza internetowego. Jeśli nadal chcesz go używać, mamy artykuł wyjaśniający, jak zmniejszyć rozmiar pliku portfela. Przeczytaj więcej o przycinaniu łańcucha bloków Bitcoin.

   Jeśli nie podoba ci się sposób działania portfela podstawowego, możesz wybrać Electrum, który jest klientem portfela na komputery stacjonarne lite-Bitcoin. W tym linku można znaleźć obszerne artykuły na temat portfela Electrum.

   Portfele mobilneChcesz stworzyć adres i używać Bitcoin w codziennych czynnościach. Cóż, masz wiele portfeli mobilnych, które są dostępne zarówno dla Androida, jak i IOS. Instalacja aplikacji na urządzeniu mobilnym jest prosta i łatwa. Po zainstalowaniu będziesz mieć swój adres gotowy do przechowywania Bitcoinów i rozpoczęcia transakcji w sieci.

   Pełną listę portfeli mobilnych można znaleźć tutaj: https://bitcoin.org/en/wallets/mobile/android/

   Mamy również przewodnik dla początkujących na temat dwóch popularnych portfeli mobilnych: portfela Jaxx i portfela Coinomi.

   Sugerujemy, aby przed dokonaniem poważnej transakcji Bitcoin zbadać i dowiedzieć się, jak działa każdy rodzaj portfela.

   Teraz, gdy masz swój własny adres Bitcoin, możesz chcieć kupić Bitcoin i wysłać go na adres swojego portfela. Zanim przejdziesz dalej, oto kilka środków bezpieczeństwa, które musisz wziąć pod uwagę.

   Jak zabezpieczyć mój adres BitcoinJeśli chodzi o zabezpieczenie salda Bitcoin lub faktycznego adresu, jedyną rzeczą, którą musisz się upewnić, jest zabezpieczenie kluczy prywatnych powiązanego adresu BTC. Każdy, kto ma dostęp do twoich kluczy prywatnych, będzie mógł uzyskać dostęp do twojego adresu i ukraść z niego monety. Dlatego upewnij się, że nikt oprócz Ciebie nie ma dostępu do Twoich kluczy prywatnych.

   „Nie twoje klucze, nie twoje monety

   Wszyscy klienci portfela Bitcoin, których tu znajdziesz, zapewnią Ci pełną kontrolę nad kluczami prywatnymi. Ale musisz podjąć niezbędne kroki, aby chronić swój portfel.

   Dbaj o szyfrowanie portfeli i często wykonuj kopie zapasowe swoich portfeli. Dowiedz się, jak wykonać kopię zapasową portfela Electrum. Dowiedz się również, jak wykonać kopię zapasową i przywrócić podstawowy portfel Bitcoin.

   Uważaj na giełdy i portfele onlineOprócz portfeli Bitcoin możesz również uzyskać adres Bitcoin z giełdy. Jest szybki, łatwy i oferuje wygodny sposób na zamianę monet na gotówkę. Pamiętaj jednak, aby używać adresu giełdy tymczasowo i tylko do celów handlowych. Nie zaleca się trzymania dużych ilości BTC pod adresem giełdy tylko dlatego, że nie jesteś właścicielem kluczy prywatnych tego adresu. Upewnij się również, że włączasz uwierzytelnianie dwuskładnikowe dla swojego konta wymiany, co zapewni dodatkową warstwę ochrony.

   Również jeśli korzystasz z portfela online, upewnij się, że nikt nie ma dostępu do twoich kluczy prywatnych ani frazy początkowej kopii zapasowej.

   Adresy Bitcoin uwzględniają wielkość literWygenerowanie adresu BTC jest bardzo proste. W większości portfeli znajdziesz sekcję „Odbierz, w której znajdziesz adres publiczny. Jest dobrze widoczny i gotowy do skopiowania.

   Teraz, zanim udostępnisz swój adres w celu otrzymywania płatności lub przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji z adresu, upewnij się, że jest on ważny i skopiowałeś poprawny adres. Należy również pamiętać, że adresy BTC są często dokładne i uwzględniają wielkość liter. Dlatego upewnij się, że adres został dokładnie przepisany. Jeśli zgubisz jedną postać, Twoje Bitcoiny zostaną utracone na zawsze.

   Przed wysłaniem monet sprawdź, czy adres jest ważny dwa, a nawet trzy razy. Jest to bardzo istotny krok, ponieważ Bitcoiny są nieodwracalne. Oznacza to, że gdy zostaną wysłane na nieprawidłowy adres, nie możesz ich odzyskać, więc powinieneś być bardzo ostrożny podczas transakcji Bitcoinami lub w zasadzie w przypadku wszelkich kryptowalut.

   Mam nadzieję, że to wyjaśnia wszystko na temat adresu Bitcoin.

   Podoba Ci się ten przewodnik? Następnie udostępnij go, aby pomóc innym poznać portfel BTC, adres i klucze prywatne. Aby dowiedzieć się więcej, śledź nas na Twitterze i nie zapomnij o subskrypcji.

 • We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy