Co stanie się z moimi pieniędzmi, jeśli mój bank zostanie zamknięty?

17 lutego 2021
Category: Jeśli Masz

Czy nazwa IndyMac sprawia, że ​​trochę się wzdrygasz? Jeśli tak, nie jesteś sam. Po kilku upadkach banków już w tym samym roku, latem 2008 roku nadeszła wiadomość, że bank IndyMac ma problemy. W rezultacie klienci zaczęli martwić się losem swoich funduszy. Kiedy zaczęli ustawiać się w kolejce przed bankiem w desperackiej próbie odzyskania pieniędzy, historia uderzyła w innych ludzi, którzy zaczęli się martwić, co się stanie, jeśli ich własny bank upadnie.

Jeśli wiesz, jak działają banki, wiesz, że kiedy tracisz wypłatę, pieniądze nie tylko gromadzą kurz w skarbcu, czekając, aż wrócisz i je zdobędziesz. Banki nie są opiekunami twoich funduszy – biorą pieniądze, które wpłacasz i próbują zarobić na nich więcej, co nieuchronnie wiąże się z ryzykiem. Ale jeśli wszystko pójdzie dobrze, podejmują tylko mądre ryzyko. Aby osiągnąć zysk, banki inwestują pieniądze i pożyczają je ludziom oraz naliczają odsetki od pożyczek.

System działa – przez większość czasu. Szanse na upadek twojego banku są niezwykle małe, a co, gdy dzieje się coś niewyobrażalnego? Twój bank może teraz podejmować złe decyzje i tracić dużo pieniędzy. Zła wiadomość jest taka, że ​​zanim się zorientujesz, wiele twoich pieniędzy mogło już zniknąć. Dobra wiadomość jest taka, że ​​prawdopodobnie nie masz powodu do zmartwień: możesz liczyć na to, że rząd Stanów Zjednoczonych zwróci przynajmniej znaczną część swojej straty.

Rządowe ubezpieczenie sięga lat trzydziestych XX wieku, podczas Wielkiego Kryzysu. Ludzie byli przerażeni tym, co ich banki robią z ich funduszami. Gdy tylko usłyszeli, że lokalny bank jest w stanie upadku, wszyscy spieszyli się, aby spróbować wycofać jak najwięcej w ramach tzw. Runubankowego. Oczywiście bank nie mógł zwrócić wszystkich pieniędzy. Kiedy paniki na banki stały się powszechne, prezydent Roosevelt i jego New Deal wkroczyli, aby spróbować pomóc. Doprowadziło to do powstaniaFederalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów(FDIC), która ubezpiecza konta przed upadłością banku.

Zrozumienie, czym zajmuje się FDIC i ile możesz oczekiwać w przypadku upadłości banku, może pomóc w dokonywaniu mądrzejszych wyborów przy wykorzystaniu środków.

Jeśli jesteś deponentem w banku ubezpieczonym przez FDIC, masz niezłą siatkę ubezpieczeniową, na której możesz się oprzeć, nawet jeśli bank upadnie. Zyskujesz korzyści z ubezpieczenia, nawet jeśli nie wydałeś ani grosza na składki. Dzieje się tak, ponieważ banki płacą składki za każdego deponenta. Stanowią one fundusz gwarantowania depozytów FDIC, w który sięga, gdy musi spłacić stratę deponenta.

Proces wygląda tak: Kiedy bank nie powiedzie się, FDIC – która utrzymuje bliskie oko na jak banki robią – swoops w celu przejęcia banku w tym, co nazywa siękonserwatorskiej. Mimo że nie otrzymasz powiadomienia z wyprzedzeniem, po jego zakończeniu otrzymasz pocztą list o zamknięciu. Możesz nawet przeczytać o tym w gazecie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, przejęcie FDIC pójdzie tak gładko, że biznes będzie toczył się jak zwykle.

Dzieje się tak, ponieważ FDIC jest zwykle w stanie dość szybko sprzedać bank. Wiąże się to ze znalezieniem innego, zdrowego banku, który przejmie interes banku upadłego. Bank może zamknąć się w piątek i otworzyć w poniedziałek po przejęciu. W tym czasie najprawdopodobniej nadal będziesz mógł korzystać z kart debetowych, czeków i bankomatów – przynajmniej do wysokości Twojego ubezpieczonego limitu [źródło: Bruce]. Bezpośrednie wpłaty zaczną być automatycznie kierowane na Twoje konto w nowym banku. Powinieneś nadal spłacać pożyczki bankowe jak zwykle, aż do odwołania.

Jeśli jednak FDIC nie będzie w stanie znaleźć banku, który byłby skłonny przejąć bank, który upadł, sprawy potoczą się inaczej. FDIC prześle Ci pocztą czek na wypadek utraty wartości do wysokości ubezpieczonego limitu. Chociaż zostanie to zrobione tak szybko, jak to możliwe, możesz nie mieć dostępu do środków w okresie, który może trwać kilka dni. W końcu otrzymasz również instrukcje, co zrobić ze swoim sejfem.

A teraz pytanie za milion dolarów – ile otrzymasz z powrotem? FDIC ubezpiecza rachunki bankowe do 100 000 USD na deponenta na bank. Tak więc, jeśli współdzielisz konto wspólne, otrzymasz z powrotem połowę do maksymalnej kwoty 100 000 USD dla siebie. Może ci ulżyć świadomość, że jeśli masz mniej niż 100 000 $ w banku, który upadł, odzyskasz wszystko – FDIC ma solidne doświadczenie w zwracaniu ani grosza z ubezpieczonych funduszy [źródło: FDIC]. To ubezpieczenie obejmuje rachunki oszczędnościowe, czekowe, pieniężne i NOW, a także płyty CD. Nie obejmuje jednak funduszy inwestycyjnych, akcji, obligacji czy polis na życie.

Jeśli masz w banku więcej niż sto tysięcy, możesz je ubezpieczyć. Jednym ze sposobów jest rozłożenie środków na więcej niż jeden bank – po prostu upewnij się, że należą one do różnych instytucji. Możesz nawet zmaksymalizować wysokość ubezpieczenia w jednym banku, korzystając z różnych kategorii własności. Na przykład IRA są ubezpieczone do 250 000 USD. Ale nawet jeśli nie poświęciłeś czasu na ubezpieczenie wszystkich swoich środków bankowych, FDIC idzie o krok dalej i próbuje zwrócić nawet nieubezpieczone środki. Chociaż nie zawsze może zwrócić wszystkie twoje pieniądze, średnio zwraca 72 centy za dolara [Bruce].

Jeśli nadal masz pytania dotyczące tego, co jest, a co nie jest ubezpieczone, odwiedź łącze kalkulatora FDIC na następnej stronie.

Konto z możliwością wypłaty (TERAZ) to oprocentowane konto bankowe, na którym można wypisywać czeki na pieniądze zdeponowane.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy