Co się stanie, gdy wszystkie bitcoiny zostaną wydobyte?

17 lutego 2021

Do wydobycia jest tylko 21 milionów Bitcoinów. Gdy wszystkie te Bitcoiny zostaną wydobyte, nowe Bitcoiny nigdy nie zostaną utworzone. Stoi to w wyraźnym kontraście z walutami krajowymi, które stale się rozwijają. Rządy lubią sprzyjać inflacji, więc generalnie zwiększają podaż pieniądza. Prowadzi to jednak do dewaluacji walut, aw praktyce może zmniejszyć majątek osób i rodzin.

W przypadku Bitcoina nie ma równoległej dewaluacji. Jeśli już, bitcoiny powinny z czasem stać się bardziej wartościowe, ponieważ liczba bitcoinów wchodzących do systemu spada. Nie tylko całkowita podaż bitcoinów jest ograniczona do 21 milionów, ale również zmniejsza się napływ nowych bitcoinów na rynek. Mniej więcej co cztery lata liczba bitcoinów przyznawanych za wydobycie bloku spada o połowę.

Kiedy górnicy bitcoinów „wydobywają nowy blok transakcji, otrzymują nagrodę za świeżo wybite bitcoiny. Pierwotnie za wydobycie bloku zarobiono 50 bitcoinów. Następnie spadł 25 bitcoinów, a następnie do 12,5 bitcoinów. W 2020 roku spadnie do 6,25 Bitcoinów.

Tak więc, podczas gdy rząd może stale zwiększać podaż pieniądza, Bitcoin ma wbudowane funkcje, które zachęcają do czegoś wręcz przeciwnego. Zmniejszający się przepływ nowych bitcoinów i 21-milionowy pułap pomogą odeprzeć presję inflacyjną.

Ponadto istnieje wiele „utraconych bitcoinów, które były przechowywane na starych dyskach twardych, które zostały wyrzucone i nie można ich już odzyskać. To sprawia, że ​​całkowita podaż Bitcoinów jest faktycznie niższa niż 21 milionów.

Bitcoin Mining: szybki przegląd

Jeśli znasz już cały proces wydobywania bitcoinów i sposób działania łańcucha blokowego, możesz przejść do następnej sekcji. Jeśli nie, szybko wprowadzimy Cię w życie.

Wydobywanie bitcoinów odnosi się do procesu haszowania lub używania komputerów do rozwiązywania złożonych algorytmów. Po rozwiązaniu algorytmu tworzony jest nowy blok transakcji i dodawany do łańcucha bloków. Blockchain jest publicznym zapisem lub księgą wszystkich transakcji Bitcoin.

Za każdym razem, gdy przeprowadzane są transakcje Bitcoin, są one najpierw transmitowane do całej sieci, a następnie dodawane do łańcucha bloków za pośrednictwem górników. Proces haszowania jest zatem niezbędny do podjęcia decyzji, która transakcja ma pierwszeństwo (ponieważ nie wszystkie transakcje mogą zmieścić się w jednym bloku). Jeśli górnicy przestaną wydobywać, cały system Bitcoin może się załamać.

Aby wynagrodzić górnikom ich wysiłki, otrzymują nowe Bitcoiny, ale to nie wszystko. Górnicy otrzymują również opłaty transakcyjne, które zostały dołączone do wszystkich transakcji, które potwierdzili w swoim bloku. Tak więc górnicy otrzymują dwukrotnie zapłatę – raz za pomocą nowo utworzonych Bitcoinów i raz za opłaty transakcyjne.

Kto płaci te opłaty? Każdy, kto wysyła transakcję Bitcoin, który chce przejść „do przodu i zatwierdzić swoją transakcję tak szybko, jak to możliwe (miejmy nadzieję, że w następnym bloku).

Bitcoin po wydobyciu

W pewnym momencie w przyszłości, prawdopodobnie około 2140 roku, zostanie wydobyty ostatni Bitcoin. Po stworzeniu 21 milionów bitcoinów, nigdy więcej nie powstanie. Nie oznacza to jednak, że świat Bitcoin upadnie. Ponieważ oprócz nagród za haszowanie, protokół Bitcoin zapewnia również opłaty transakcyjne. Obecnie opłaty te wynoszą tylko niewielką kwotę w porównaniu do nagrody blokowej w wysokości 12,5 Bitcoina; Jednak gdy nagrody w Bitcoinach spadną, opłaty prawdopodobnie wzrosną.

Ostatecznie te opłaty transakcyjne powinny stać się na tyle cenne, że górnicy będą zachęcani do kontynuowania wydobycia. Tak więc, podczas gdy nowe Bitcoiny przestaną istnieć, górnicy Bitcoinów nadal będą zarabiać.

Wartość Bitcoina musi (i będzie) nadal rosnąć

Aby opłaty transakcyjne za Bitcoin stały się na tyle lukratywne, aby zachęcić do wydobywania, wartość Bitcoina będzie musiała znacznie wzrosnąć. Na szczęście pewne cechy są wbudowane bezpośrednio w Bitcoin, aby to zapewnić.

Każda inna waluta fiducjarna ma zasadniczo nieograniczoną podaż, a rządy uwielbiają zwiększać podaż pieniądza do woli. Problem ze zwiększeniem podaży pieniądza polega jednak na tym, że spada wartość pojedynczej jednostki walutowej, takiej jak dolar.

Zwiększenie podaży pieniądza zwykle pobudza inwestycje, ponieważ firmy i ludzie są zachęcani do wydawania pieniędzy, zanim stracą one zbyt dużą wartość. Innymi słowy, rządy często celowo próbują obniżyć wartość twojego bogactwa. Dzięki Bitcoin podaż pieniądza wzrośnie do 2140 r. Jednakże, ponieważ podaż pieniądza jest przewidywalna, nie ma to deprecjonującego efektu kapryśnego wzrostu podaży pieniądza przez rząd.

W rzeczywistości w lipcu 2016 r. Nowa podaż bitcoinów przyznawanych za haszowanie została zmniejszona o połowę, spadając z 25 do 12,5. W okresie przygotowawczym cena Bitcoina znacznie wzrosła, z poniżej 450 USD do ponad 750 USD.

Niektórzy twierdzą, że wzrost ceny był częściowo spowodowany zmniejszeniem o połowę nagrody za blok. Inni twierdzą, że skoro ta nagroda jest znana z góry, nie powinna mieć dramatycznego wpływu na cenę Bitcoina.

Bitcoin w (odległej) przyszłości

Wraz ze wzrostem ceny Bitcoina wzrośnie wartość opłat transakcyjnych. Po pierwsze, ponieważ Bitcoin staje się bardziej wartościowy, a po drugie, ponieważ ludzie są skłonni zapłacić więcej opłat, aby szybciej uzyskać potwierdzenie transakcji.

Jednak aby ten wzrost był wystarczający, aby opłaty transakcyjne zachęcały do ​​samodzielnego wydobywania, wartość Bitcoin będzie musiała znacznie wzrosnąć.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy