9 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o ustawie o rzetelnej sprawozdawczości kredytowej – ale powinieneś

17 lutego 2021

Czas czytania: 5 minut

Najważniejsze:

 • Ustawa o rzetelnej sprawozdawczości kredytowej ogranicza to, kto może uzyskać dostęp do raportu kredytowego iw jakim celu
 • Potencjalni pracodawcy muszą uzyskać Twoją pisemną zgodę przed uzyskaniem dostępu do raportów kredytowych
 • Jeśli o to poprosisz, biura kredytowe muszą usunąć Twoje nazwisko z list marketingowych

Kiedy ubiegasz się o takie rzeczy, jak nowa karta kredytowa, kredyt hipoteczny lub mieszkanie, firmy, do których aplikujesz, często proszą o kopię raportu kredytowego od jednego lub więcej z trzech krajowych biur kredytowych – Equifax, TransUnion i Experian. Firmy wykorzystują informacje zawarte w raporcie kredytowym jako jeden z czynników pomagających im zdecydować, czy zatwierdzić wniosek na podstawie ich kryteriów decyzyjnych.

Wszystkie te firmy – pożyczkodawcy i wierzyciele, z którymi się kontaktujesz, oraz biura informacji kredytowej – muszą działać zgodnie z przepisami chroniącymi konsumentów oraz w jaki sposób można wykorzystać ich informacje kredytowe.

Podstawowym prawem jest Fair Credit Reporting Act (FCRA). FCRA ogranicza między innymi, kto może uzyskać dostęp do twoich raportów kredytowych i do jakich celów. Oto niektóre z praw przysługujących konsumentom na mocy FCRA:

1. Biura informacji kredytowej muszą dostarczyć Ci raport kredytowy, kiedy o to poprosisz.

Jeśli poprosisz o kopię raportu kredytowego i zweryfikujesz swoją tożsamość, biuro informacji kredytowej musi Ci ją dostarczyć. Konsumenci mają prawo do jednego bezpłatnego raportu kredytowego co 12 miesięcy od każdego z trzech ogólnopolskich biur informacji kredytowej. Możesz je zdobyć, odwiedzając www.annualcreditreport.com.

Możesz także utworzyć konto myEquifax, aby co roku otrzymywać sześć bezpłatnych raportów kredytowych Equifax. Ponadto możesz kliknąć „Uzyskaj moją bezpłatną ocenę kredytową na pulpicie nawigacyjnym myEquifax, aby zarejestrować się w programie Equifax Core Credit , aby otrzymać bezpłatny miesięczny raport kredytowy Equifax i bezpłatny miesięczny wynik kredytowy VantageScore® 3.0 na podstawie danych Equifax. VantageScore to jeden z wielu rodzajów ocen kredytowych.

2. Biura kredytowe muszą ograniczać dostęp do informacji kredytowych.

Jedynymi osobami lub firmami, które mają dostęp do raportu kredytowego, są osoby z „dozwolonym celem. Oznacza to, że muszą mieć jeden z wielu bardzo konkretnych powodów, aby sprawdzić Twój kredyt. Może to być spowodowane tym, że na przykład złożyłeś wniosek o pożyczkę lub kartę kredytową albo wynajmujesz mieszkanie.

Kto ma dozwolony cel? Oto kilka przykładów:

 • Pożyczkodawcy i wierzyciele, u których ubiegasz się o kredyt
 • Pożyczkodawcy, którzy chcą wstępnie zakwalifikować Cię do kredytu lub ubezpieczenia
 • Obecni wierzyciele, z którymi masz relacje
 • Firmy windykacyjne do wykorzystania przy pobieraniu płatności
 • Firmy ubezpieczeniowe, aby zapewnić ubezpieczenie, w którym uczestniczysz
 • Pracodawcy lub potencjalni pracodawcy (za Twoją zgodą)
 • Firmy wynajmujące / wynajmujące, firmy telekomunikacyjne i komunalne
 • Niektóre agencje rządowe

Dowiedz się więcej o dopuszczalnym celu i kto może uzyskać dostęp do raportu kredytowego tutaj.

3. Potencjalny pracodawca musi uzyskać Twoją pisemną zgodę przed uzyskaniem dostępu do Twojego raportu kredytowego.

Musisz przedstawić pisemną zgodę pracodawcy, zanim pracodawca będzie mógł zażądać raportu kredytowego w biurze informacji kredytowej.

4. Biura informacji kredytowej muszą zbadać sporne informacje i poprawić lub usunąć niedokładne informacje.

Jeśli uważasz, że Twój raport kredytowy zawiera niedokładne lub niekompletne informacje i zgłosisz spór do biura informacji kredytowej, biuro musi zbadać spór w określonym czasie. Jeśli dochodzenie wykaże, że kwestionowane informacje są niedokładne lub jeśli informacji nie można zweryfikować, biuro musi poprawić te informacje lub usunąć je z raportu kredytowego. Jeśli dochodzenie nie rozwiąże sporu, możesz poprosić biuro informacji kredytowej o dołączenie oświadczenia do raportu kredytowego wyjaśniającego sprawę.

Czy znalazłeś niedokładne lub niekompletne informacje w swoim raporcie kredytowym Equifax? Możesz złożyć spór z Equifax, tworząc konto myEquifax. Odwiedź naszą stronę dotyczącą sporów, aby poznać inne sposoby przesyłania sporu.

5. Biura informacji kredytowej muszą usuwać nieaktualne informacje po pewnym czasie.

FCRA określa, jak długo biura kredytowe mogą przechowywać określone rodzaje informacji w raportach kredytowych. Generalnie negatywne informacje należy usunąć po 7 latach.

6. Biura informacji kredytowej muszą usunąć Twoje nazwisko z list marketingowych, jeśli o to poprosisz.

Jeśli nie chcesz otrzymywać niezamówionych, wstępnie sprawdzonych ofert kart kredytowych lub ubezpieczenia, możesz poprosić trzy krajowe biura kredytowe o zaprzestanie udostępniania twoich informacji w tych celach. Zadzwoń pod numer (888) 5-OPT OUT lub odwiedź stronę www.optoutprescreen.com.

7. Biura informacji kredytowej muszą dodać do twoich akt powiadomienia o oszustwach i aktywnej służbie wojskowej, jeśli o to poprosisz.

Jeśli uważasz, że padłeś ofiarą kradzieży tożsamości, możesz bezpłatnie dodać roczny wstępny alert o oszustwie do swojego pliku kredytowego. W przypadku ostrzeżenia o oszustwie potencjalni pożyczkodawcy i wierzyciele muszą podjąć rozsądne kroki w celu zweryfikowania Twojej tożsamości, takie jak skontaktowanie się z Tobą telefonicznie, przed udzieleniem kredytu w Twoim imieniu. Jeśli jesteś żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, możesz umieścić w swoich aktach roczny alert wojskowy w służbie czynnej, aby chronić się przed kradzieżą tożsamości. Jeśli padłeś ofiarą kradzieży tożsamości lub oszustwa i masz raport policji lub organów ścigania lub raport kradzieży tożsamości Federalnej Komisji Handlu, możesz dodać rozszerzone ostrzeżenie o oszustwie do swojego raportu kredytowego. Przedłużone ostrzeżenie o oszustwie obowiązuje przez siedem lat.

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami na temat dodawania alertów wojskowych o oszustwach i aktywnej służbie do raportu kredytowego.

8. Biura informacji kredytowej muszą podać Twoją zdolność kredytową, jeśli o to poprosisz.

Istnieje wiele różnych ocen kredytowych, a każde biuro ma własną metodę ich obliczania. Możesz poprosić o ocenę zdolności kredytowej w ogólnokrajowych biurach kredytowych. Może być konieczne uiszczenie za to opłaty.

9. Jeśli odmówią Ci kredytu, pożyczkodawcy i wierzyciele muszą przekazać Ci informacje, których użyli i skąd one pochodzą.

Każdy potencjalny pożyczkodawca lub wierzyciel, który wykorzystuje informacje zawarte w raporcie kredytowym, aby odrzucić wniosek o kredyt, ubezpieczenie lub zatrudnienie lub podejmuje inne niekorzystne działania przeciwko tobie, musi Cię o tym powiadomić i podać nazwę, adres i numer telefonu ogólnokrajowego biura informacji kredytowej skąd wzięli informacje.

Aby dowiedzieć się więcej o swoich prawach wynikających z FCRA, kliknij tutaj, aby zapoznać się z podsumowaniem z Biura Ochrony Konsumentów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy